داستان سه گانه هیلو

۰۱ خرداد ۱۴۰۳

/

توسط مدیریت

 

سال 2552 است و سفینه Pillar of Autumn موفق شده تا از حملات سنگین ارتش Covenant به سیاره Reach جان سالم به در برد و در کنار نوعی ایستگاه فضایی عظیم و مرموز حلقه شکل، به نام Halo متوقف می شود، جایی که در آن یکی از سفینه های Covenant حضور دارد. Pillar of Autumn تحت حملات شدید Covenant قرار می گیرد. در این لحظه فرمانده ی Pillar of Autumn یعنی Captain Jacob Keyes تصمیم می گرد تا Cole Protocol، که نوعی فرآیند است که باعث می شود تا Covenant نتواند به اطلاعات و محل زمین دست پیدا کنند، را فعال سازد. و همچنین تصمیم می گیرد تا سفینه را بر روی حلقه فرود بیاورد. در همین حین مسترچیف و کورتانا نیز از طریق سفینه های اضطراری مخصوص موفق به فرار می شوند، اما سفینه شان بر روی حلقه سقوط می کند.

Keyes نیز از سقوط Pillar of Autumn جان سالم به در برده است اما توسط ارتش Covenant به اسارت گرفته شده است. در ادامه، مستر چیف و کورتانا موفق می شوند تعداد بیشتری از سرنشینان سفینه راکه نجات پیدا کرده بودند بیابند و همچنین موفق می شوند Keyes را نیز که در یکی از سفینه های Covenant به نام Truth and Reconciliation قرار داشت نجات دهند. Keyes به چیف دستور می دهد تا سعی کند زودتر از Covenant به مرکز کنترل Halo رفته و از اهداف آن با خبر شود. چیف و کورتانا به اتاق راهنما یی به نام Silent Cartographer می روند و از آنجا به اتاق کنترل دست می یابند. در آنجا کورتانا وارد سیستمهای کنترل می شود و به نظر می رسد به موضوع بسیار مهمی پی برده است و به چیف دستور می دهد تا او را فعلاً در آنجا رها سازد و خود به دنبال Keyes برود. هنگامی که چیف به دنبال Keyes می گردد، متوجه می شود که Covenant به صورت اتفاقی نوعی نژاد بیگانه انگل مانند را به نام Flood رها ساخته است. Flood قابلیت این را دارد که با اتصال خود به بدن دیگر موجودات آنها را نیز تغییر داده و تبدیل به Flood کند. Keyes نیز در دام Flood افتاده است. رها سازی Flood باعث می شود تا به صورت خودکار نوعی هوش مصنوعی به نام 343 Guilty Spark وارد عمل شود و از مستر چیف بخواهد تا به کمک هم وسیله ای به نام The Index را پیدا کنند تا به کمک آن بتوانند حلقه Halo را فعال سازند و از پیشروی Flood به بقیه نقاط کهکشان جلوگیری نمایند.

پس از آن که چیف Index را پیدا کرده و آماده استفاده از آن می شود، کورتانا به او اخطار می دهد که فعال سازی Halo باعث نابودی حیات در کل کهکشان می شود، حیاتی که Flood برای تغذیه به آن نیاز دارد. Guilty Spark نیز این موضوع را تایید می کند. در نتیجه مسترچیف و کورتانا تصمیم می گیرند تا به جای فعال سازی Halo آن را نابود سازند و در این راه به اجبار باید هم با Covenant΂,

داستان درادامه در High Charity، پایتخت متحرک Covenant ادامه می یابد، جایی که در آن فرمانده Thel `Vadamee فرمانده ارتش Covenant در حمله به سیاره Reach و همچنین نبرد در حلقه شماره چهار Halo، به دلیل عدم موفقیت در محافظت از حلقه توسط کاهنان اعظم(حقیقت،بخشش و پشیمانی) محکوم شناخته می شود و فرمانده اعظم Bruteـها یعنی Tartarus، نشان شرم را بر بدن Thel `Vadamee حک می کند.
در گوشه ای دیگر مسترچیف که در یکی از ایستگاههای فضایی مدار زمین به نام ایستگاه قاهره قرار دارد، زره جدید خود MJOLNIR Mark VI را دریافت می کند. در همین حال کورتانا به سرنشینان ایستگاه اخطار می دهد که پانزده سفیه Covenant در نزدیکی آنها قرار دارند و قصد حمله به زمین را دارند. پس از نبردی سخت و نابودی اکثر ایستگاههای فضایی، مسترچیف به همراه کورتانا توسط سفینه In Amber Clad متعلق به UNSC(که فرماندهی آن را Miranda Keyes دختر فرمانده Jacob Keys به عهده دارد) راهی شهر New Mombasa(واقع در کشور کنیا) می شوند، که در حال حاضر تحت حملات شدید کاهن پشیمانی و ارتشی تحت رهبری او می باشد.

در سویی دیگر Thel `Vadamee توسط کاهنان به مقام Arbiter که بالاترین مقامی است که به یک Elite اعطا می شود( و در عین حال خطرناک ترین ماموریتها به او سپرده می شود) می رسد تا بتواند شانس دوباره ای برای رستگاری خود داشته باشد. کاهنان به وی ماموریت می دهند تا رهبر ارتداد گران در Covenant را که پس از وقایع حلقه شماره چهار به Covenant و کاهنان پشت کرده اند به قتل برساند. Arbiter موفق می شود تا مخفی گاه مرتدها را پیدا کرده و رو در روی رهبر آنها که یک Elite است قرار گیرد. رهبر مرتدها به Arbiter می گوید کاهنان درباره “سفر بزرگ” که نامی است که Covenant به مسیر دستیابی و تسلط بر حلقه های Halo گذاشته اند، دروغ گفته اند و نیز از اطلاعاتی که 343 Guilty Spark(که هم اکنون در دست رهبر مرتدها قرار دارد) در اختیار دارد سخن می گوید، اما قبل از آنکه Arbiter بتواند اطلاعات بیشتری کسب کند نبرد سختی بین آن دو در می گیرد و Arbiter پیروز می شود و در همین حین Tartarus به آنجا آمده و 343 Guilty Spark را همراه با خود به High Charity می برد.

مسترچیف در سفینه فرماندهی شده توسط Miranda Keyes حضور دارد و در حال تعقیب نامحسوس کاهن پشیمانی هستند. سپس متوجه می شوند که کاهن، آنها را به سمت یک حلقه Halo دیگر(شماره پنج) کشانده است. Keyes هدف را دستگیری کاهن و جلوگیری از شلیک Halo توسط Covenant تعیین می کند. مسترچیف و کورتانا بر سطح حلقه فرود می آیند و کورتانا متوجه می شود که کاهن قصد دارد خودش حلقه را شلیک کند تا بتواند به اصطلاح خود پیروان سفر بزرگ را رو به جلو سوق دهد. Keyes با شنیدن این خبر دستور قتل کاهن پشیمانی را می دهد، که مستر چیف موفق به انجام آن می شود اما در همان لحظه سفینه های Covenant به همراه High Charity به آنجا رسیده و حملاتی را در آن منطقه صورت می دهند که باعث می شود مسترچیف جهت نجات جان خود، خودش را به دورن دریاچه ای بیاندازد که در آنجا توسط چنگالهای موجودی Flood شکل و مرموز و باهوش به نام Gravemind به دام می افتد.

حال دوباره Thel `Vadamee را می بینیم که در درون High Charity(که در حال حاضر در مدار حلقه قرار دارد) حضور دارد. کاهنان اعظم بی کفایتی Eliteـها را علت کشته شدن کاهن پشیمانی می داند و آنها را از مقام محافظان کاهنان حذف می کنند و این مقام را به Bruteـها می بخشند که این موضوع باعث تنش میان Eliteـها و Bruteـها می شود. کاهن حقیقت و کاهن بخشش از طریق پرس و جو با 343 Guilty Spark که از نظر Covenant پیام آور Forerunnerـها(نژادی باستانی که Covenant آنها را خدایان می نامند) می باشد، متوجه می شوند که باید برای فعال سازی حلقه، شیء مقدس(Index) را بدست آورد در نتیجه Arbiter را مسئول بدست آوردن این شیء قرار می دهند. سپس Arbiter از طریق منطقه قرنطینه و مبارزه با Flood و نگهبانان Halo، وارد کتابخانه که Index فعال سازی در آن قرار دارد می شود، اما Johnson و Keyes زودتر به آن دست پیدا کرده اند. Arbiter موفق می شود طی مبارزه ای Index را از آن خود سازد اما در همین حین باز هم به طور مرموزی Tartarus در آنجا حاضر می شود و Index را از او تحویل می گیرد و سپس به Arbiter می گوید که به دستور کاهنان باید او را بکشد و سپس او را به درون چاله عظیمی که در کتابخانه وجود دارد پرتاب می کند.

Arbiter در درون چاله توسط چنگالهای Gravemind نجات پیدا می کند. اینجاست که برای اولین بار مسترچیف با Arbiter ملاقات می کند. در گوشه ای دیگر نیز کاهن پشیمانی که توسط Flood آلوده شده است و همچنین 2401 Penitent Tangent که هوش مصنوعی مراقب حلقه شماره پنج است، نیز حضور دارند. Gravemind و مسترچیف هر دو به Arbiter اطلاع می دهند که هدف Halo نابودی حیات است، نه نجات آن و همچنین به او اطلاع می دهند که قتل عام عظیمی علیه Eliteـها به دستور کاهنان صورت گرفته است. این صحبتها باعث می شود تا Arbiter تصمیم به همکاری با مسترچیف برای جلوگیری از شلیک Halo بگیرد. Gravemind مسترچیف را به همراه کورتانا به High Charity می فرستد تا به Index دست یابد و Arbiter را نیز به اتاق کنترل حلقه شماره پنج می فرستد تا از فعال سازی حلقه توسط Covenant جلوگیری نماید.

در High Charity مستر چیف با صحنه جنگ بین Bruteـها و Eliteـها مواجه می شود و در همین حین Flood نیز از طریق سفینه In Amber Clad وارد آنجا می شوند. مستر چیف متوجه آلوده شدن کاهن بخشش به Flood می شود و وی به چیف می گوید که کاهن حقیقت در راه خود به سمت زمین است تا به اصطلاح خود چیزی را شروع کرده اند به پایان برساند. مسترچیف، کورتانا را در آنجا تنها می گذارد اما به او قول می دهد که برای نجات او باز خواهد گشت و سپس از طریق Dreadnought(نوعی سفینه باستانی مربوط به Forerunnerـها که برای مصارف خاص در High Charity نگهداری می شد) کاهن حقیقت را تعقیب کرد. High Charity به طور کامل تحت تسلط Flood قرار گرفته است و مسترچیف نیز به همراه Dreadnought وارد جو زمین می شود.
Arbiter در نزدیکی اتاق کنترل با Rtas `Vadum که از فرماندهان بلند مرتبه Eliteـها می باشد دیدار می کند و Arbiter به او می گوید که Bruteـها اکثر مشاوران اعظم(که از نژاد Elite بودند) را به قتل رسانده اند. سپس Arbiter به کمک گروهبانJohnson که در آنجا Scarabـی در اختیار دارند موفق می شود وارد اتاق کنترل شود. در آنجا Tartarus با اینکه واقعیت هدف Halo و عاقبت شلیک آن را از 343 می شنود، اما به علت تعصب باز هم Keyes(که در کتابخانه به اسارت گرفته بود) را مجبور می کند تا Halo را فعال سازد اما Arbiter به همراه گروهی چند از Eliteـها موفق می شوند در طی مبارزه ای سخت او را شکست دهند. Keyes مجدداً Index را بر میدارد تا از فعال سازی جلوگیری نماید اما 343 به آنها اطلاع می دهد که این عمل نوعی پروتکل را فعال ساخته است که باعث می شود تمامی حلقه ها در حالت آماده باش در انتظار سیگنالی از طرف Ark که محلی در خارج از کهکشان راه شیری برای کنترل تمامی حلقه ها می باشد قرار بگیرند.

مستر چیف وارد جو زمین می شود و با شدت به سطح جنگلهای شرق افریقا برخورد می کند. گروهبان Johnson و Arbiter برای نجات او به آنجا می آیند. پس انجام چندین مبارزه علیه نیروهای Covenant که در جنگل قرار داشتند، مسترچیف به همراه Arbiter و Johnson وارد یکی از پایگاههای اصلی UNSC در این منطقه به نام “لانه کلاغ” می شوند. در آنجا Miranda Keyes به همراه فرمانده دیگری به نام Lord Hood به چیف اطلاع می دهند که Covenant در حال استقرار نوعی وسیله مربوط به Forerunnerـها در اطراف شهر New Mombasa می باشند که به کمک این وسیله می توانند سیگنال مربوطه را به سمت Ark بفرستند و از این طریق Halo را فعال سازند. در همین حال اختلالی در سیستم برق رسانی پایگاه به وجود می آید و پیامی از طرف کاهن حقیقت در پایگاه پخش می شود که در آن، کاهن اعلام می کند که پایان کار باقی مانده انسانها نزدیک است و در همین هنگام نیروهای وفادار به Covenant به سمت پایگاه حمله ور می شوند. مسترچیف موفق می شود پایگاه را از طریق جاده ای به نام Tsavo به سمت شهری به نام Voi(در کشور کنیا) ترک کند و در بین راه به سربازان زمینی کمک می کند تا ضدهوایی های Covenant در آن منطقه را از بین ببرند.

Lord Hood نیز باقی مانده سفینه ها و نیروها در زمین را برای حمله به کاهن حقیقت و وسیله Forerunner آنها فرماندهی می کند.کاهن حقیقت موفق می شود تا به کمک آن وسیله، درگاهی را در فضا برای عقب نشینی نیروی Covenant ایجاد کند. در همین هنگام یکی از سفینه های مرموز Covenant که به Flood آلوده شده وارد جو زمین می شود و در شهر Voi سقوط می کند، که باعث پخش شدن Flood در منطقه می شود. نیروهای جدایی طلب Covenant به رهبری فرمانده Rtas `Vadum برای کمک به نیروهای زمینی و مبارزه با Flood وارد زمین می شوند. Eliteـها به Keyes اطلاع می دهند که درون سفینه آلوده به Flood، نوعی ابزار متعلق به UNSC را ردیابی کرده اند که احتمالا همان کورتانا است.

پس از این مسترچیف در محل سقوط سفینه و پس از مبارزه با Flood کورتانا را پیدا می کند و سپس راهی سفینه اصلی Eliteـها یعنی Shadow of Intent می شود و در آنجا با حضور Keyes و Lord Hood و Arbiter و فرمانده Rtas `Vadum متوجه می شوند که وسیله ای که مسترچیف پیدا کرده بود کورتانا نیست بلکه پیامی از طرف اوست مبنی بر اینکه Gravemind با ارتشی متشکل از Flood قصد حمله به زمین را دارد، اما راه حل مبارزه با Flood در آن سوی درگاه فضایی قرار دارد. Lord Hood به این پیغام شک می کند اما مسترچیف به او می گوید که به کورتانا اطمینان کامل دارد. در نتیجه Lord Hood به همراه نیروهای خود در زمین باقی می مانند تا از آن دفاع کنند و مسترچیف به همراه Keyes و Eliteـها به آن سوی دروازه فضایی و Ark می روند.
Eliteـها به همراه سفینه هایشان به سفینه های Covenant حمله ور می شوند و مسترچیف نیز به همراه نیروهای UNSC بر سطح Ark فرود می آیند تا در آنجا مبارزه را دنبال کنند.343 Guilty Spark نیز که در Ark حضور دارد به چیف کمک می کند تا به اتاق کنترل دست پیدا کند. برای دسترسی به اتاق کنترل چیف و همراهانش بایستی سه برج حفاظتی را غیر فعال کند که موفق به انجام این عمل می شوند، اما در همین حین High Charity که کاملا آلوده به Flood شده است به سطح Ark سقوط می کند و این موضوع بیش از پیش Covenant را برای فعال سازی Halo ترغیب می کند.

مسترچیف به همراه Arbiter و گروهی از Eliteـها موفق می شوند پس از مبارزه با تعداد زیادی از نیروهای Covenant که در اطراف دژ عظیمی که اتاق کنترل در آن قرار دارد، وارد دژ شوند. درون اتاق کنترل، کاهن حقیقت Johnson را به گروگان گرفته است اما Keyes موفق می شود وارد اتاق کنترل شود اما کاهن او را به قتل می رساند. Gravemind نیروهای Flood را برای کمک به مسترچیف و Arbiter که در حال نزدیک شدن به اتاق کنترل هستند می فرستد تا مانع از فعال سازی Halo شوند.
چیف و Arbiter نیروهای Covenantـی را که در اتاق کنترل قرار داشتند را شکست داده و چیف نیز فرآیند فعال سازی Halo را متوقف می سازد و Arbiter نیز کاهن حقیقت را که توسط Flood آلوده شده به قتل می رساند. اما در همین لحظه Gravemind به چیف و Arbiter خیانت می کند و نیروهای Flood خود را مانع از فرار آن دو می سازد. Johnson موفق می شود به کمک Pelicanـی که Keyes قبلا از آن برای ورود به اتاق کنترل استفاده کرده بود، از آنجا فرار کند و چیف و Arbiter نیز موفق می شوند پس از مبارزه ای با Flood از دژ بگریزند اما آن دو متوجه می شوند که Ark به صورت خودکار در حال تولید یک حلقه ی Halo دیگر برای جاگزینی حلقه نابود شده شماره 4 می باشد و چیف تصمیم می گیرد که برای نابودی Flood از این حلقه جایگزین استفاده کند همچنین چیف به سمت High Charity می رود تا کورتانا را نیز نجات دهد زیرا کورتانا هنوز Index فعال سازی حلقه شماره چهار را به همراه خود دارد. چیف موفق می شود کورتانا را از درون High Charity نجات داده و همچنین سعی می کند تا با دستکاری موتورهای High Charity باعث انفجارش و نابودی Gravemind شود. Johnson نیز به همرا Pelicanـه خود به کمک چیف می آید و او را از آنجا خارج میکند. نیروهای UNSC به همراه Eliteـها به زمین باز می گردند در حالی که چیف و کورتانا به همراه Johnson و Arbiter به سمت حلقه جدید و اتاق کنترل آن راهی می شوند و متوجه می شوند که Gravemind قصد دارد خود را درون این حلقه جدید بازسازی کند.

درون اتاق کنترل 343 Guilty Spark مانع از فعال سازی حلقه می شود زیرا این عمل باعث نابودی حلقه نیز می شود. 343 به کمک اشعه خود Johnson را مجروح و Arbiter را به بیرون از اتاق پرتاب می کند اما چیف به کمک اسلحه اسپارتان لیزر خود موفق می شود تا او را نابود کند و به کمک کورتانا حلقه را فعال سازد. پس از آن چیف و کورتانا به همراه Arbiter، گروهبان Johnson که شدیداً مجروح شده است را ترک می کنند و به کمک Warthog متعلق به او، راهی سفینه Forward Unto Dawn که حامل آنها به آنجا بود، می شوند. درون سفینه، به علت کمبود وقت و قبل از آن که Arbiter بتواند کنترل را به دست بگیرد، چیف کورتانا را به دورن سیستمهای سفینه آپلود می کند تا باعث حرکت آن شود. هنگام ورود سفینه به درگاه فضایی، به علت تکانها و انفجارهای شدید حلقه و Ark، بخش جلویی سفینه که حامل Arbiter بود موفق به خروج و سفر به زمین می شود اما بخش دیگر سفینه که چیف به همراه کورتانا درون آن قرار داشت جدا شده و درگاه فضایی آنها را به مکانی نامعلوم می فرستد.

با شکست Flood و Covenant و کشته شدن کاهنان، جنگ طولانی بین انسانها و Covenant بالاخره به پایان می رسد و در زمین Lord Hood در حال برگزاری مراسمی برای بزرگداشت کشته شدگان جنگ می باشد. وی دست Arbiter را می فشارد و به او می گوید که با این که نمی تواند کارهایی را که Eliteـها در زمان اتحادشان با Covenant انجام داده اند فراموش کند اما از Arbiter تشکر می کند که تا آخرین لحظات نیز در کنار چیف جنگید. سپس Arbiter به همراه فرمانده Rtas `Vadum و باقی مانده سفینه های Eliteـها به سمت سیاره محل سکونت خود باز می گردند.
در سویی دیگر چیف را میبینیم که درون سفینه وارد محفظه انجماد خود می شود تا در آن به خواب فرو رود اما قبل از آن به کورتانا می گوید که اگر به او نیاز داشت او را بیدار کند. سپس نمایی از بیرون سفینه را مشاهده می کنیم و میبینم که سفینه در حال نزدیک شدن به یک سیاره مرموز به نام Requiem می باشد.

Translate »